Jumalanpalvelus ja uskonelämä

Vanhastaan on opetettu, että uskonelämä rakentuu neljän peruspilarin varaan: raamatun lukemisen, ehtoollisen viettämisen, rukouksen ja seurakuntayhteyden.

 

Jumalanpalvelus on seurakunnan yhteinen juhla

Jumalanpalveluksessa muistetaan rukoillen ja kynttilät sytyttäen viikon aikana hautaan siunattuja, kastettuja ja avioliittoon aikovia. Seurakuntalaisten rukousaiheet ja esirukouspyynnöt tuodaan yhteiseen rukoukseen. Jätä meille oma esirukouspyyntösi.

Jumalanpalvelukset pidetään pääsääntöisesti kirkossa, mutta myös Kausalan seurakuntakeskuksessa. Erityisesti niissä tilanteissa, kun useita pyhiä on peräkkäin.

Jumalanpalvelukseen saa tulla sellaisena kuin on, kaikkine ajatuksineen ja pyyntöineen. Tervetuloa!

 

Rukouspiiri

Kaikille avoin rukouspiiri kookoontuu Aikalisässä maanantaisin klo 13. Rukoilemme ajankohtaisten asioiden ja juuri sinulle tärkeiden aiheiden puolesta. Mukana voi olla myös hiljaisessa rukouksessa. Tervetuloa kaikenikäiset!

 

Kahvituvan hartauden ja markkinahartaudet

Hartaudet pidetään Kahvituvalla aina perjantaisin klo 14 ja markkinatiistaina eli joka kuukauden ensimmäisenä tiistaina klo 10. Tervetuloa hetkeksi hiljentymään Jumalan sanan äärelle. 

 

 

 

Ota yhteyttä

Kirkkoherra
mikko.pelkonen(at)evl.fi
Eerolantie 1
47400 Kausala

Viikkovapaat yleensä torstai ja perjantai

Seurakuntapastori
charlotta.ihebom(at)evl.fi
Eerolantie 1
47400 Kausala